Внешние жалюзи на окнах

24 Июл 2014

Недавно ездила в отпуск в Германию. Гуляя по улицам, видела на окнах многих зданий внешние жалюзи. Стало интересно: это такой способ спасаться от жары в квартире без использования кондиционера? Скажите, а в России такие купить можно?

Отвечает Анна Нечепуренко, Томский центр ресурсосбережения и энергоэффективности

Nechepurenko.jpg

– Действительно, рафшторы, которые вы видели в Германии, сегодня являются одним из последних энергоэффективных решений в области дизайна. За границей они используются при оформлении фасадов зданий уже более пяти лет активно. В России это новшество появилось сравнительно недавно, но найти и заказать себе такие в Интернете вполне можно.

Внешне рафшторы, и правда, очень похожи на жалюзи, только крепятся не внутри, а снаружи здания. Система защищает помещение от яркого света и перегрева. Конструкция выполнена из горизонтальных пластин (ламелей), которые не позволяют солнечным лучам проникать в комнату. Но это не означает, что они полностью блокируют дневной свет. Естественной освещенностью можно управлять по своему усмотрению. Для этого достаточно изменить уровень наклона пластин или вовсе поднять или опустить их, как и в случае с обычными жалюзи.

Но это не единственное их преимущество. Рафшторы препятствуют чрезмерному нагреванию воздуха в квартире, служа своеобразным барьером между окном и солнцем. Опытным путем доказано, что с помощью рафштор температуру в помещении можно снизить от 4 до 7 °C. А это, в свою очередь, позволяет отказаться от использования кондиционера и вентилятора, а значит, сэкономить не только на счетах за электричество, но и на походах к доктору: риск подхватить простуду от холодных потоков воздуха сводится к нулю.

Кстати, зимой рафшторы позволяют достигнуть противоположного эффекта – они препятствуют чрезмерному выходу тепла из квартиры или офиса. А это позволяет экономить уже на счетах за отопление.

Начало активности (дата): 24.07.2014

Страницы: Пред. 1 ... 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 ... 733 След.
sevenon
The Emirate Airline rugby 7s live stream is around the corner and HSBC New Zealand Sevens turns 21 in 2020 and this year.
ayda
That is a great tip especially to those new to the blogosphere.

Simple but very precise information… Appreciate your sharing this one.
A must read post! - https://nex1music.ir/tag/رضا-بهرام/
Deltaairlinesticketsreservations helping you to find amazing deals on Delta Airlines flights booking.Get UpTo 40% discount on Delta Airlines booking. Hurry up and get huge discount offer.
Diaz mart
joseph clerk
Feel free to contact at Gmail Phone Number to recover account
If you have forgotten your email id and password and you want to recover your Gmail account then there is no need to worry as by contacting at  Gmail Phone Number  one can recover the Gmail account in a hassle-free manner. If you want to fix the issues immediately then just instantly talk to our experts and narrate your issues.
james smith
Unable to Access Gmail instantly reach Gmail Phone Number
If you are not able to access your account then first check the internet connectivity and then check the details which you have entered on the login page, if all the things are managed properly and then you are not able to access your account then just reach us by giving a call at  Gmail Phone Number .
Southwest Airlines Flights
I am following your website for a long time now, and I have noticed that your content is really genuine and useful for more people like me. Actually, I work at  Southwest Airlines Flights  and would be glad if you ever want to book flights in the future with us, Do contact us for the same.
Albert Lisy
Note- Forum 100 sites, commenting
Don't know how to login Gmail then ASAP conbtcat6 at Gmail Phone Number
If you don't know how to login Gmail then the first search the blog and articles relate to the issues and then follow the instructions given it if then you are unable to login to your Gmail then for help and direct guidance contact on  Gmail Phone Number . Our problem-solving team is available 24/7 to help and support customers.
Delta Airlines Reservations
While planning your travel to a great destination with your family or friends, the primary thing that is put into consideration, is a comfortable and safe journey. So, to carry out a smooth journey, a great selection of airlines is necessary. You can contact us anytime at Delta Airlines Reservations and know the best travel offers, packages, and discounts to carry on an incredible budget-friendly journey with us.
Страницы: Пред. 1 ... 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 ... 733 След.

Отзыв успешно добавлен.